
Punkter til sparring
- Præsentationteknik
- Forretningsidé
- Forretningsmodel
Udviklingsstadie: Proof of Concept / Proof of Business
I samarbejde med VIA University College’s Student Incubator / Studentervæksthus i Horsens gennemfører CONNECT Denmark den 19. november 2019 om eftermiddagen et PITCH-Springboard, som skal gøre særligt udvalgte cases/studentervirksomheder skarpe i deres præsentationer af deres forretningsideer.
Casene/studentervirksomhederne deltager i et program/forløb i Studentervæksthuset, som afsluttes med et PITCH-Springboard.
Der udvælges 6 cases, der om formiddagen skal deltage i en intern PITCH-workshop og efterfølgende om eftermiddagen i et PITCH-Springboard foran CONNECT Denmarks medlemmer.
Der præsenteres i 2 runder, hvor casene får mulighed for at optimere deres præsentation mellem 1. og 2. runde.
Der vil være internationale studerende og cases blandt præsentationerne, hvorfor det kan forventes at PITCH-Springboardet helt eller delvist gennemføres på engelsk.
Dagens program:
Workshop-del (uden CONNECT Denmark medlemmer) :
09.45 – 10.00 - Virksomhederne mødes og forbereder teknisk set-up.
11.00 - 12.00 – 1 times PITCH-workshop faciliteret af CONNECT Denmark
PITCH-Springboard-del (MED CONNECT Denmark medlemmer) :
12.00 - 12.15 – Ankomst og sandwich
12.15 – 12.30 - Velkomst og introduktion
12.30 - 14.00 – 1. runde - Præsentationer og sparring – 5 minutters PITCH
14.00 - 14.15 – Pause og netværk
14.15 - 15.30 – 2. runde - Præsentationer og sparring – 5 minutters PITCH
15.30 - 16.00 – Afslutning og netværk
Kompetencer
B2B
B2C
Finansiering & Kapitalrejsning
Forretningsmodeller
Forretningsudvikling
Investor Pitch
Konceptudvikling
Præsentationsteknik
Strategi og vækstplaner
Tilmeldingen lukkes, når vi har tilstrækkeligt med deltagere.
______________________________________________