Til dette SPRINGBOARD® søges paneldeltagere, der kan give sparring på følgende områder:

Virksomheden og idégrundlag
Virksomheden har ALTID borgerperspektivet først - ikke noget man altid oplever i vikarbranchen. Det interesser os ikke, hvis ikke vi får faglig indflydelse på at kunne gøre en forskel for den enkelte borger.
Ledelsen er selv uddannet pædagoger og har begge en kandidatgrad i henholdsvis generel pædagogik / pædagogisk psykologi.
Ofte er vikarbureauejere inden for det specialpædagogiske område slet ikke uddannet i faget - eller også er de drevet af investeringsfonde mv. Vi siger: ”Fagligheden først”!
Vores egne baggrunde gør, at vi er ildsjæle i faget.
Vi har selv oplevet at have brug for hjælp, og ønsker nu at hjælpe andre. Vi ønsker, at det er socialfaglige personer (pædagoger, sosu ass., polititbetjente mv.) som varetager de mest sårbare mennesker i Danmark.
Ordentlighed/ansvarlighed:
Markedet er kæmpe stort, og der bliver nogle steder drevet rovdrift på off. midler. Der findes aktører, som tager 50 -100 % mere i timen end os. Dvs. der er et samfundsmæssigt perspektiv i at lave "sund konkurrence", hvor prisen er rimelig sat og ikke pga., at der ikke findes andre muligheder akut.
Faglighed: Mange steder takker man ja til opgaven før man har mandskab - vi takker kun ja, hvis vi kan løse det forsvarligt, og med de rette folk.
Endvidere følger vi som ledere forløbet tæt fra start til slut, og vi er inde over hver opgave for at sikre den faglige kvalitet - Det oplever såvel samarbejdspartnere som ansatte.
Markedet
Potentialet for markedet er stort: (estimeret) et 2 cifret milliard beløb på landsplan. Eksempelvis bliver der alene i Aarhus brugt 1 mia (fordelt på 600 "enkeltmandsprojekter"). Hertil kommer andre typer af opgaver mv.
Meget af markedet løser det off. primært selv, men vi søger at specialisere os i overgangene imellem tilbudene – det vil sige der, hvor det offentlige er særligt udfordret ved at løfte opgaven (akut opstået / kvalificeret rekruttering mangler). Det markede er på landsplan (estimeret) 1-2 mia?
Konkurrenter
Hvad adskiller os fra konkurrenter:
Vi har ikke vores virksomhed af ”økonomisk interesse”, men for at gøre en forskel for de steder for kommer ud - dvs et borgerperspektiv fra start til slut.
Vækstpotentiale/mål/ambition
Vi ønsker at være landsdækkende inden for 3-5 år.
Økonomi/finansiering
Der er ingen gæld i virksomheden. Vi har selv tjent egenkapitalen som udgør ca 2 mio (før overskudsdeling i august).
Uddybning af sparringsområder:
1. Skalering af specialpædagogiske indsatser: Hvordan udvides markedet bedst?
Vi har vækstet og har rekrutteret mange dygtige folk, men vi har de seneste måneder ikke fået nye kunder nok til at holde dem i gang. Hvilken strategi skal vi vælge for at få succes med udvidelse (hvordan og hvorfor?)
2. Teknologiske virkemidler: Hvordan kan vi udnytte teknologi til at forbedre og udvide kendskabet om vores indsatser?
Vi er dygtige pædagoger, men vi er (endnu) nye i at drive virksomhed og iværksætteri. Hvilke muligheder findes der – og hvilke vil give mening, at vi anvender? Vi mangler flere redskaber til at blive en mere kendt aktør / åbne de rette døre.
3. Samarbejde med andre aktører: Hvordan kan vi samarbejde tættere med fx offentlige institutioner, kommuner og regioner samt private aktører for at skabe bedre sammenhæng i insatserne?
Vi oplever at være ”et nødvendigt onde” hos vores kunder, politisk og på samfundsplan - dvs vores kunder vil gerne kunne dække egne borgeres behov / egne timer - men når behovet opstår, vil de rigtig gerne have vores hjælp. Hvordan kan vi få italesat os selv anderledes end at være et ”nødvendigt onde”? At det kan være billigere at få hurtig hjælp (fx forebygge opsigelser og sygemeldinger), ligesom der altid vil komme overgange hos borgere, som man ikke kan tplanlægge / ansætte sig ud af.
4.Finansiering og økonomisk bæredygtighed:
Hvordan sikres en stabil finansiering og økonomisk bæredygtighed? Vi har pt generet et overskud på ca. 1,7 mio for 2022/23. Hvordan skal overskuddet anvendes for at skabe mest produktivitet fremadrettet og sikre en mere ”stabil” arbejdsmængde, så vi nemmere kan holde på ansatte og vækste kontrolleret og stabilt?