Til dette SPRINGBOARD® søges paneldeltagere, der kan give sparring på følgende områder:

Virksomheden og idégrundlag – hvad er unikt?
Vi beskæftiger os med intelligent forbrug også hvad der går undet termet demand-side-management. Det unikke ved os er tilgangen til algoritmen, hvor vi har gået efter simpelhed og mulighed for at det kan bruges i flere forskellige belastninger.
Produkt/ydelse – hvilket problem løser i?
I fremtiden skal der bruges flere og flere penge på Energinets systemydelser, som er med til at stabilisere elnettet. Dette er, fordi at traditionelle kraftværker med inerti udskiftes med ukontrollerbare bæredygtige energikilder. For at stabilisere produktion og forbrug i fremtiden skal der være mere mulig regulering til energinettet.
Hvis dette skal kunne lade sig gøre med få ressourcer, så er intelligent fobrug en nøglefaktor. Da intelligent forbrug kan være med til at stabilisere elnettet,
Hvilken løsning har i?
Vores løsning består af en algoritme, som kan bruges i belastninger såsom elbiler, varmelegemer og batterier i hjemmet til at deres forbrug følger elproduktionen. Algoritmen baserer sig på et princip, hvor alle belastninger fungerer som en enkelt enhed, hvilket går under navnet virtuelt kraftværk. Dette virtuelle kraftværk kan kigge på enhederne samlet, og styre deres samlede forbrug således at det matcher elproduktionen (naturligvis fra vind og sol).
Forretningsmodel
Energinet lavede i 2015 en aggregator rolle, som baserer sig på tanken omkring det virtuelle kraftværk. Dette gjorde det muligt som virksomhed at vise, at man har mulighed for at kontrollere en mængde af belastninger, og dermed kan levere systemydelser.
Det vil være i indtjeningen af disse systemydelser, at forretningsmodellen er baseret, hvor en procentdel af indtjeningen vil gå til kunderne, der stiller deres belastning til rådighed og det resterende vil gå til os som aggregator.
Kunder
Dette vil være Energinet, da det er dem som køber systemydelserne ind til at stabilsiere energinettet.
Konkurrenter
Konkurrenter vi kan finde på nuværende tidspunkt er virksomheder såsom Clever, Monta, True Energy og Zapp. Disse er alle på elbiler, men vi kender ikke til nogle konkurrenter på markedet for varmelegemer.
Vækstpotentiale/mål/ambition
Mulighederne for intelligent forbrug er ligeså bredt som fantasien rækker. For den eksisterende algoritme vi har udviklet, så øges funktionaliteten med antallet af enheder, og dermed også det økonomiske potentiale.
Vi vil introducere muligheden for systemydelser indenfor husholdninger med varmelegemer i Danmark.
Med et fælles centralt europæiske energimarked vil mulighederne for at internationalisere algoritmen være gode.
Ledelse og team
William (teknisk), Anders (administerende)
Økonomi/finansiering
Ingen indtjening eller finansering.
Status – hvor langt er i?
Vi har opsat en simulering af algoritmen i Simulink, og vi har en god viden omkring systemydelser på markedet.